Kā beigt zīdīšanu – saudzīgi mazulim un mammai
Piedāvāju ieskatīties "Mans mazais" un Santa.lv publicētajā rakstā par zīcīšanas noslēgšanu. Raksta autore ir Agra Lieģe-Doležko, savukārt es, LZVKA sertificēta zīdīšanas konsultante Baiba Kauliņa konsultēju šī raksta veidošanā par cieņpilnu zīdīšanas noslēgšanu.
"Zīdīšana ir mātes un bērna attiecības, kas bieži ietekmē visas ģimenes ikdienu. Kā zināms, ģimenes ir dažādas, tāpēc vienas pareizās receptes nav, taču var parūpēties, lai šis process būtu pēc iespējas saudzīgāks gan mātei, gan mazulim.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām, kas balstās pētījumos, mazuli iesaka ekskluzīvi zīdīt līdz sešu mēnešu vecumam un turpināt zīdīšanu vismaz līdz diviem gadiem.
«Šīs vadlīnijas ir veidotas, apkopojot datus par eksistējošām praksēm pasaulē – par to, cik ilgi bērni tiek zīdīti dažādās pasaules valstīs, tā aprēķinot bērnu vidējo vecumu. Tā kā Rietumu pasaulē zīdīšanas vidējais ilgums ir samērā īss (piemēram, ASV un Lielbritānijā: 3–6 mēneši), var secināt, ka ir valstis, kur joprojām pastāv dzīve kopienās, kurās bērni tiek zīdīti daudz ilgāk, līdz pat septiņu gadu vecumam. Šīs ir vadlīnijas, bet uzskatu, ka uz tām nav jātiecas par katru cenu. Zīdīt mazuli ekskluzīvi līdz sešu mēnešu vecumam ir normāli (nav jāsāk dot piebarojumu agrāk), un tikpat normāli ir turpināt zīdīt bērnu līdz divu gadu vecumam vai pat ilgāk. Ir skaidrs, ka tas bērnam neko sliktu nenodara. Ja sieviete to spēj un vēlas, to drīkst darīt!"
pilnu rakstu lasi šeit.
Ja tieši pašlaik tev un tavam mazulim ir aktuāla cieņpilnas noslēgšanas tēma un varu tevi šajā atbalstīt, droši piesakies konsultācijai!
Resursi: Zīdīšana & pēcdzemdību atbalsts
Interesējotis par tēmām, kas skar manu darbošanos es saskaros ar ļoti daudz vērtīgas informācijas, ko esmu apkopojusi dažādās vietnēs:
Man ir izveidota youtube liste ar dažādām vērtīgām dokumentālām filmām, sarunām par pēcdzemdību periodu, zīdīšanu un emocionālo atbalstu, latviešu, angļu un arī krievu valodās!
Tāpat arī pinterest vietnē ir "dēļi", kas veltīti pēcdzemdību periodam , zīdīšanai un matrescences tēmai jeb kļūšanai par māti.
VECVECĀKIEM un citiem, kas vēlas atbalstīt jauno ģimeni
Vispirms ļoti svarīgi zināt, ka lai cik laika vai radniecības ziņā tuva un tāla šī pieredze, dziļa līdzbūšana un līdzjušana no manis par to, ko tas viss no mūsu mīļajām mammām, vecmāmiņām, tantēm u.c. stāstītājām prasīja. Tas ir prasījis no jums ļoti daudz spēka un pacietības! Bieži arī atklājas sākumā nepateiktais tajā, ka "tik skaisti, daudz, cieši gulēja" otra "medaļas puse" ir zīdīšanas problēmas vai grūtības šo posmu izbaudīt citu pienākumu dēļ, kas tolaik jaunajai mammai netika atcelti. Tas laiks paģērēja diezgan lielu klausīšanu to laiku rakstītam, teiktam un jaustam vārdam. Piemēram, ja ārsts saka, ka jābaro 1x pa 3h, tad tā darīja. Ne vienmēr līdzās bija viņas mamma, kurai līdzās zinoša viņas mamma/vieda sieva, iespējams, pat caur ikdienā dzīvnieku kopšanu apstiprināta pieredze, ka tomēr mazuli zīda pēc tā, kā pašai mammai jušana. Cik man zināms, lai gotiņai būtu piens un viņas teliņš dzīvotu, tad teliņam ļauj ēst, cil bieži/daudz vajadzīgs nevis piegādā to teliņu ik pa 3h! Šeit saku P A L D I E S manai, nu jau labu laiku citos laukos esošai omītei par to, ka tolaik atbalstīja savu meitu(manu mammu), kad pasaulē ierados es un manai mammai bija svarīgs šāds atbalsts!
Tātad, cik novēroju, šīs agrīnā pēcdzemdību perioda pārslodzes stāsti nereti iet kopā ar "jā, bet man nebija piena". Piens atnāk caur nepastarpinātu mieru un mīlestību - garīgi♾fiziski . Praksē tas nozīmē - "āda-āda kontakts" un relatīvi daudz mierīguma pie jaunās situācijas. Tas nozīmē to, ka jaunā māmiņa pirmās 6 nedēļas drīkst dzīvoties pa gultu ar mazuli, viens ar otru visi aprast, zīdīt pēc pieprasījuma. Tā ir, biežāk jau tās būs tikai dažas dienas vai kāda nedēļa, tomēr ir svarīgi zināt, ka šim īpašajam miera periodam ir normāli būt ilgākam kā pirmās 3 dienas slimnīcā! Cik ilgi cilvēki ievēro mierīgu atveseļošanās periodu, neatgriežas uz pilnu fizisku slodzi darbos pēc smagākām ķirurģiskām operācijām? Jaunā māmiņa ir aptuveni šādā pašā saudzējamības statusā!
Mīļās, mīļās vecmāmiņas, tantes u.c. labu vēlošās jaunajiem !
- Apsveicu ar jauno statusu, jo īpaši pirmā mazbērniņa sagaidīšanā. Tas tiešām ir īpaši! Tomēr svarīgi man teikt - man no sirds žēl par to, kā bijis, bet diemžēl, šis īsti nav laiks un vieta, kur ar jaundzimušajiem (bērniņu, mammu, tēti) pirmajās nedēļās dalīties(ventilēt) par to, cik ļoti smagi gāja jums, jo īpaši ja jums par to nejautā. Viņi ir ļoti jutīgi un pirmās tikšanās šādi var beigties ar tā īpaši negribētu, tomēr nepatīkamu noskaņojumu. Labā ziņa - vecāku būšanu, tajā skaitā, bērna zīdīšanu mēs katru reizi, ar katru mazuli atsevišķi mācamies, tā īpaši pie tā strādājot nav automātiski pārmantota pieredze un tas neiedzimst, ja tas jūs mierina :)!
- Ļaujiet viņiem visiem ar mazo Būt un sajust jauno situāciju pašiem. Viņiem pat VAJAG daudz būt "kopā kā salipušiem". Tāpat ir NORMĀLI, ka īpaši pirmajās 6-8nedēļās (1-2mēneši) mazulis mammai pie krūts ir "nonstopā". Šajā laikā ir NORMĀLI, lai pieniņš veidotos, mazuli zīdīt vismaz 12-18x ēdienreižu diennaktī. Jā, tas nav viegli un vienkārši, bet tas ir normāli.
- Šis ir laiks, kad pilnīgi noteikti jūs varat no savas puses piedāvāt savu palīdzību. Piemēram veselīgu, sātīgu, siltu, regulāru maltīšu sagatavošanā / nodrošināšanā arī lai tas būtu saldētavā ieliekams, vēlāk ātri uzsildāms ēdiens, lai ir ar rezervi. Ja vien iespējams, īpaši ņemiet vērā jaunās māmiņas vēlmes šajā ziņā. Ēdienam vēlams būt sātīgam, bet ne pārāk treknam. Ja māmiņa grūtniecības laikā ēdusi veselīgi, to pašu visu viņa drīkst ēst arī zīdot mazulīti, ja vien medicīniski(!!!) nav apstiprināts ka kaut kas būt īpaši jāizslēdz. Starp citu, ja gatavot nepatīk vai arī dzīvojat pārāk tālu, lai tas būtu iespējams, viens no veidiem ir, iepriekš noteikti saskaņojot ar jauno ģimeni - pasūtīt ēdienu ar piegādi uz viņu dzīves vietu!
- Tieši tāpat - jebkurš nelielais darbiņš, kas atvieglo jaunās ģimenes mājas soli tiks ļoti novērtēts. Vecāku bērnu izklaidēšana, mājas piekārtošana, trauku nomazgāšana, veļasmašīnas piepildīšana/iztukšošana utml. Piedāvājiet savu palīdzību (nevis nelūgtu padomu!!!) daudz un bieži, varbūt pat riskējot kļūt apnicīgi. Jaunie vecāki bieži baidās, neiedomājas LŪGT palīdzību.
- Ja jums ir priekš tā laiks un spēks, jūtat ka ar jauno māmiņu ir labas attiecības, ļaujiet viņai stāstīt, kā viņa jūtas un, cik iespējams, KLAUSIETIES. Ja liekas, ka viņai vajadzīgs padoms - vispirms pajautājiet atļauju to dot, vai viņai tas interesētu/būtu noderīgi. Viņa drīkst padomu atteikt un tas, visdrīzāk, nebūs personīgi! Viņa drīkst atteikt īpaši tad, ja atļauja padoma došanai nav prasīta!
- Ja paši esat vēl spēka gados un tiešām vēlaties un varat fiziski palīdzēt, lūdzu dariet to! Atcerieties ka šis nav brīdis, kad jaunos vecākus "trenēt", lai pierod pie jaunās dzīves un "tiek galā paši". Ir dzirdēti tādi stāsti. Jo vairāk iejūtīga atbalsta zīdainītis saņem pirmajos mirkļos, dienās, nedēļās, mēnešos, jo vieglāk viņam pierast pie jaunās pasaules un dzīves kārtības. Tieši tas pats attiecas uz jauno māmiņu un tēti! Ja pašiem jums gāja grūti un bet ļoti būtu gribējuši sev tādu cilvēku līdzās, kas atbalsta, tad šī ir burvīga iespēja - ESIET tas cilvēks šobrīd tiem, kam to vajag un tas, diezgan iespējams, būs labs sākums brīnišķīgām attiecībām ar jauno ģimeni!
Bilde no Unsplash/ Paolo Bendani
#esiciems #pecdzemdibuatbalsts #pepmamma #zidisana #vecvecaki
Esmu sertificēta PEP mamma!
Šis man ir ļoti nozīmīgs un svarīgs brīdis. Jau apmācību periodu un tā prasību izpildīšanas procesu esmu visu laiku uzskatījusi par savu darbu, jo, lai arī tās bijušas prasības, tas tik un tā manā sirdī atbalsojās kā mans darbs.
Šīs mācības manā gadījumā notikušas vairāk kā 4 gadus. Tās ir bijušas tik ļoti informācijas ziņā un emocionālajā iesaistē vērtīgas! Es jūtos ļoti pateicīga par šo!
Sertifikāts: Pirmā psiholoģiskā palīdzība
Raidījums: Rūpes par sevi
Saruna: Kauliņu ģimene LR1 Ģimenes studijā
Ko mēs pārrunājām, vari noklausīties zemāk!
Saruna: Par mani, sarunām un PEP
Kā tas viss notika un ko mēs runājām. Tālāk droši klausies vai skaties (jo zemāk lapā pieejama arī video versija!) šeit.
Droši dod ziņu, ja Tev radās papildu jautājumi vai varbūt vēlme satikties uz sarunu ! Uz tikšanos!
foto (C) Gints Bāliņš/TVNET